I-V: 7:00 - 20:00

2024-04-23

Vaikų sveikatos priežiūra: nuo gimimo iki pilnametystės

Kauno miesto poliklinikos Kalniečių padalinio šeimos gydytoja Martyna Kasparavičienė pastebi, kad daugeliui tėvų gimus vaikeliui kyla klausimas, kaip dažnai reikėtų apsilankyti pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją. Profilaktinių vaikų ir paauglių sveikatos tikrinimų tikslas yra įvertinti jų raidos harmoningumą, nustatyti sveikatos sutrikimus, užkirsti kelią būsimų ligų atsiradimui. „Taip pat siekiama laiku nustatyti ir koreguoti sveikatai kilusius rizikos veiksnius bei identifikuoti, ar vaikų sveikatos būklė atitinka jų augimą ir brendimą pagal jų amžiaus ir lyties normatyvus“, – primena šeimos gydytoja Martyna Kasparavičienė ir kviečia nedelsti, o jau dabar registruoti vaikus  profilaktiniam sveikatos patikrinimui.

Sveikatos patikra pagal amžių

Lietuvoje vaikų ir paauglių sveikatos patikra atliekama periodiškai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu:

  • Naujagimis turi būti apžiūrėtas gydytojo per pirmas 3 darbo dienas po išrašymo iš gimdymo namų.
  • Kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus turi atvykti konsultacijai 1 k./mėn.
  • 7-12 mėn. amžiaus kūdikiams vizitas pas gydytoją priklauso 2-3kartus (pvz.: 9 mėn. ir 12mėn. amžiaus).
  • 1-2 m. amžiaus vaikai tikrinami kas 6 mėn.
  • 2-18 m. amžiaus vaikai pas gydytoją turi atvykti 1 k./m.

Išsamus sveikatos patikrinimas

Šeimos ar vaikų ligų gydytojo kabinete konsultacijos metu atliekamas ir vaikų psichomotorinės raidos tikrinimas, kuris apima pagrindines vaiko raidos sritis atsižvelgiant į amžių: bendrąją motoriką, smulkiąją motoriką, pažinimą, kalbos supratimą, kalbos išraišką, savitvarką, socialinę emocinę raidą.

Svarbu nepamiršti, jog prieš vaikui pradedant lankyti ikimokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą bei šią ugdymo įstaigą keičiant, profilaktiškai atliekami tyrimai dėl kirminų kiaušinėlių.

Atlikus profilaktinį vaiko sveikatos tikrinimą, išrašomas Vaiko sveikatos pažymėjimas, kuriame įrašomi reikiami duomenys, išvados ir rekomendacijos švietimo ar kitai ugdymo įstaigai.

Mažiausiųjų tėveliams šeimos ar vaikų ligų gydytojo konsultacijos metu suteikiama reikiama informacija apie naujagimio priežiūrą, higieną, saugios aplinkos kūdikiui kūrimą, ligų bei traumų prevenciją, imunoprofilaktiką ir maitinimą.

Žindymo kursai ir tėvų parengimas

 Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikius maitinti vien tik motinos pienu iki 6 mėn. amžiaus. Fiziologiškai motinos organizmas kūdikio maitinimui ruošiasi visą nėštumą, tačiau mintis apie vaikelio žindymą dažnai mamoms kelia nerimą. Sėkmingam žindymui svarbus mamų išankstinis nusiteikimas bei pasiruošimas, nes motinos pienas – geriausia, ką gali gauti kūdikis. Nors maitinimas krūtimi yra natūralus procesas, neretai moterims kyla sunkumų: susiduriama su įdubusiais, įtrūkusiais ar skausmingais speneliais ir k.t. Dažniausi žindyvių klausimai yra susiję su vaikelio laikymu, krūties apžiojimu bei žindymo pozomis. Pradėti bei tęsti kūdikio maitinimą krūtimi mamoms pagelbėtų kvalifikuotos žinios ir tinkami įgūdžiai žindymo klausimais, tai suteiktų daugiau motyvacijos ir pasitikėjimo savimi.

„Visas besilaukiančias mamas kviečiame prisijungti į netrukus startuosiančius žindymo kursus. Juose bus pateikiama informacija apie motinos pieno reikšmę kūdikiui, žindymo technikas, elgseną pieno sąstovio, krūties uždegimo metu, bus nagrinėjamos ir praktinės situacijos. Taip pat bus kalbama apie kūdikių pilvo dieglius, atpylinėjimą, vidurių užkietėjimą, pagrindinius papildomo primaitinimo principus bei kitus aktualius klausimus“, – užsimena šeimos gydytoja Martyna Kasparavičienė.

Kviečiame tapti šeimos gydytojos Martynos Kasparavičienės pacientais! Tai padaryti galite:

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!