I-V: 7:00 - 20:00

2024-04-11

Parkinsono liga: kada jau reikėtų sunerimti ir kreiptis į gyd. neurologą?

Balandžio 11-ąją minima sergančiųjų Parkinsono liga diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir didinti informuotumą apie ją. Parkinsono liga – tai viena dažniausių neurodegeneracinių ligų, kuri pasireiškia dėl dopaminą gaminančių nervinių ląstelių nykimo. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 11 000 šia liga sergančių pacientų ir kiekvienais metais yra diagnozuojama apie 1500 naujų atvejų. Kas įtakoja Parkinsono ligos atsiradimą ir kaip pastebėti šią ligą? – pasakoja Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio gyd. neurologė Monika Remenčiūtė.

Kas įtakoja Parkinsono ligos atsiradimą?

Nors tyrimai rodo, jog Parkinsono ligos pasireiškimui įtakos gali turėti aplinkos veiksniai (pesticidai, aplinkos užterštumas ir kt.), genetiniai faktoriai, jos etiologija vis dar nėra iki galo aiški. Amžius išlieka svarbiausias rizikos veiksnys, kadangi sergamumas šia liga didėja nuo 50 metų. Vis dėlto Parkinsono ligos simptomai gali pasireikšti ir jaunesniems pacientams, tai siejama su genetine ligos forma, kuri sudaro apie 10 proc. visų atvejų.

Kaip pastebėti Parkinsono ligą?

Šilainių padalinio gyd. neurologė Monika Remenčiūtė sako, kad Parkinsono ligą dažnas pacientas sieja su rankų drebėjimu, bet jis ne visuomet gali būti susijęs su šia patologija, kadangi jai būdingas drebėjimas pasireiškia ramybės metu ir sumažėja paėmus daiktus.

Iš tiesų, pirmieji apie ligą galintys signalizuoti simptomai, kaip miego sutrikimai, virškinamojo trakto sulėtėjimas, vidurių užkietėjimas, uoslės susilpnėjimas/netekimas, depresija, yra dažnai sunkiai atpažįstami ir gali pasireikšti dešimtmetį iki pirmųjų judesių sutrikimų.

Vėliau ligai progresuojant, dinamikoje atsiranda tipiniai šiai ligai būdingi simptomai:

  • judesių sulėtėjimas
  • viso kūno sukaustymas
  • eisenos pokyčiai
  • rankų drebėjimas
  • rašysenos pokyčiai
  • balso sulėtėjimas
  • griuvimai

„Svarbu atkreipti dėmesį, jog sergant Parkinsono liga gyvenimo kokybę nulemia ne tik judesių sutrikimas, bet taip pat ir gretutiniai simptomai (depresija, nerimas, nuovargis, šlapinimosi, tuštinimosi, miego sutrikimai, kognityvinių funkcijų blogėjimas), todėl tiriant ir gydant pacientą reikalingas komandinis gydytojų darbas“, – sako gyd. neurologė M.Remenčiūtė.

Ankstyva diagnostika

Pirmiausia pajutus minėtus simptomus pacientas turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, apžiūrėjus ir atlikus laboratorinius tyrimus siekiant atmesti kitas galimas patologijas, šeimos gydytojas sprendžia dėl tolesnės ištyrimo taktikos, neurologo konsultacijos poreikio. Diferencijuojant su kitais galvos smegenų pažeidimais, pvz.: kraujotakos sutrikimais, struktūriniais pakitimais, atliekami galvos smegenų vaizdiniai tyrimai, išliekant neaiškiai diagnozei gali būti atliekami radionuklidiniai tyrimai.

Gydymas

Nors kol kas Parkinsono liga nėra išgydoma, bet medikamentinis, reabilitacinis ir chirurginis gydymas gali padėti kontroliuoti simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę, todėl svarbu atpažinti šią ligą ir anksti kreiptis siekiant koreguoti ligos simptomus. Ypač svarbus išlieka ilgalaikio fizinio aktyvumo išlaikymas, psichosocialinė pagalba ir šeimos narių įtraukimas į tolesnį gydymo procesą.

Kylančius klausimus Jums gali padėti išspręsti mūsų gydytojai neurologai.

Kviečiame registruotis vizitui:

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!