I-V: 7:00 - 20:00

2024-04-02

Inkstų ligos: kaip išsaugoti sveikus inkstus?

Inkstai – tai porinis pupelės formos organas kuris randasi nugaroje, žemiau diafragmos, po vieną iš abiejų stuburo pusių.

Ką daro inkstai?

 • filtruoja kraują, šalindami iš jo toksines medžiagas;
 • palaiko organizme skysčių ir elektrolitų (kalio, natrio, kalcio, fosforo) balansą, su šlapimu pašalindami susidariusį perteklių;
 • išskiria fermentą reniną, palaikantį normalų kraujospūdį, bei hormoną eritropoetiną, skatinantį raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą kaulų čiulpuose;
 • su maistu gautą vitaminą D inkstai paverčia aktyvia forma, kuri padeda pasisavinti kalcį iš žarnyno, bei atlikti kitas vitamino D funkcijas.

Inkstų ligos

Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinio šeimos gydytoja Lina Augustinaitė sako, kad dažniausiai pasitaikančios inkstų ligos – lėtinis inkstų veiklos nepakankamumas, ūmus inkstų veiklos sutrikimas, inkstų akmenligė, inkstų geldelių uždegimas (pielonefritas), lėtiniai bei ūmūs glomerulonefritai, policistinė inkstų liga, bei inkstų vėžys. „Dažniausiai inkstų veikla pažeidžiama tokių lėtinių ligų kaip arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, kuomet pažeidžiamos inkstų kraujagyslės. Taip pat inkstų ligos dažnėja dėl nesaikingo priešuždegiminių vaistų nuo skausmo vartojimo. Inkstų pažeidimai gali atsirasti ir sergant įvairiomis autoimuninėmis ligomis, persirgus įvairiomis infekcijomis. Inkstų veikla gali sutrikti ir ūmiai, pavyzdžiui dehidratavus, atsiradus kliūčiai šlapimui nutekėti, veikiant įvairiems toksinams“, – primena šeimos gydytoja Lina Augustinaitė.

Požymiai, rodantys, kad galėjo sutrikti inkstų veikla

Pradinėse stadijose inkstų ligos dažniausiai nesukelia žymesnio savijautos pablogėjimo. Tačiau stipriau sutrikus inkstų veiklai, gali atsirasti įvairių neįprastų simptomų, tokių kaip:

 • viso kūno niežulys
 • šleikštulys, pykinimas, vėmimas
 • svorio kritimas
 • bendras silpnumas
 • nuovargis
 • sutrikęs miegas (mieguistumas dieną, nemiga naktį)
 • blogas kvapas iš burnos
 • metalo skonis burnoje
 • nemalonus maisto skonis

Šie simptomai dažniausiai atsiranda kuomet inkstai nebepajėgia pakankamai pašalinti vadinamųjų ureminių šlakų (kreatininas, šlapalas, šlapimo rūgštis), kurie susidaro įvairių medžiagų apykaitos reakcijų metu ir kūnas „apsinuodija“ šių apykaitos produktų pertekliumi.

Kitas iš neįprastų požymių gali būti pakilęs kraujospūdis. Sveikame organizme, kuomet spaudimas per daug sumažėja, inkstai išskiria fermentą reniną, kuris skatina kraujagyslių susitraukimą ir spaudimo normalizavimą. Jei susiaurėja inkstus krauju aprūpinančios kraujagyslės, ši reguliacinė funkcija būna sutrikusi ir inkstai gamindami gausiai renino, lemia nuolatinį kraujospūdžio padidėjimą.

Inkstų veiklos nepakankamumo metu taip pat gali atsirasti patinimai, dažniausiai, paakių, blauzdų srityje, kadangi inkstai nebesugeba taip pat efektyviai gaminti šlapimo ir šalinti natrio bei skysčių pertekliaus. Patinimai taip pat gali atsirasti kraujyje sumažėjus baltymo albumino, kuomet inkstai dėl sutrikusios filtracijos, gausiai išskiria baltymą su šlapimu. Kitas iš neįprastų požymių gali būti atsiradusi mažakraujystė, kadangi sutrikus inkstų veiklai, sumažėja hormono eritropoetino gamyba, sumažėja eritrocitų gamyba kaulų čiulpuose. Atminties sutrikimai, išsiblaškymas, negebėjimas susikaupti sergant inkstų ligomis gali pasireikšti dėl susikaupusių toksinų bei ryškėjant mažakraujystei. Dėl skysčių kaupimosi organizme, mažakraujystės dažnai vargina dusulys, fizinio krūvio netoleravimas.

Inkstų veiklos sutrikimai gali pasireikšti ir kaulų retėjimu (osteoporoze). Osteoporozės metu kaulai tampa trapūs, dėl nedidelės traumos ar netgi savaime, gali lūžti. Taip nutinka, kai inkstai nebegali vitamino D paversti aktyvia forma, sutrinka kalcio pasisavinimas iš žarnyno.

„Skausmas nugaroje dažnai maišomas su stuburo problemomis gali atsirasti esant kliūčiai šlapimui nutekėti, kuomet dėl padidėjusio spaudimo virš kliūties, atsiranda skausmas. Kliūtį gali sudaryti inkstų akmenys, navikai, po traumos susidarę randiniai pakitimai, didelės cistos. Taip pat tai gali būti bakterinio inkstų geldelių uždegimo (pielonefrito) požymis, kuomet bakterijos patenka į inkstus, sukelia ten uždegimą, pabrinkimą, skausmą. Dažniausiai taip nutinka uždelsus gydyti šlapimo pūslės uždegimą“, – primena šeimos gydytoja Lina Augustinaitė ir kviečia nedelsti.

Sutrikus elektrolitų (kalio, natrio, kalcio pusiausvyrai) gali atsirasti skausmingi raumenų spazmai, neritmiška širdies veikla, nuovargis. Kai kurių inkstų ligų metu galima pastebėti šlapimo pokyčius. Pavyzdžiui, sutrikus filtravimui, inkstai gali pradėti praleisti į gaminamą šlapimą tas medžiagas ir ląsteles, kurios turėtų išlikti filtruojamame kraujyje. Pavyzdžiui, šlapimas gali pasidaryti putotas, į šlapimą patenkant per daug baltymo albumino, raudonas – į šlapimą patenkant kraujo dėl šlapimo takų pažeidimo akmenligės metu, dėl traumos, navikų ar infekcijos metu.

5 patarimai, kaip išsaugoti sveikus inkstus

 • Reikėtų rūpintis sveika širdimi bei kraujagyslėmis: vengti žalingų įpročių, palaikyti reguliarų fizinį aktyvumą bei subalansuotą mitybą (venkite riebaus, sūraus, aštraus maisto), normalų kūno svorį.
 • Jeigu jūsų kraujo spaudimas aukštas, nepamirškite reguliariai vartoti gydytojo paskirtus vaistus nuo kraujo spaudimo.
 • Jei sergate cukriniu diabetu, kasdien sekite cukraus svyravimus kraujyje ir užtikrinkite gerą glikemijos korekciją.
 • Nepiktnaudžiaukite vaistais nuo skausmo, juos vartokite tik tada, kai būtina.
 • Stenkitės vartoti pakankamai skysčių (ne mažiau nei 1,5-2 litrus per parą)

Atpažinus inkstų ligoms būdingus požymius, svarbu laiku kreiptis pas gydytoją, kad būtų įmanoma kuo ilgiau išlaikyti pakankamą inkstų funkciją ir išvengti galutinio inkstų nepakankamumo, kuomet prisireikia pagalbinių priemonių (dializės) šalinti iš organizmo įvairius toksinus ir elektrolitų perteklių, nes inkstai to jau nebepajėgia padaryti.

Teikite pirmenybę savo sveikatai! Mes galime padėti išsaugoti Jūsų sveikatą. Kviečiame tapti šeimos gydytojos Linos Augustinaitės pacientais! Tai padaryti galite:

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!