I-V: 7:00 - 20:00

2024-03-18

Ilgaamžiškumas – misija įmanoma?

Žmonės jau nuo seno domisi ilgaamžiškumo paslaptimis, kurias po truputį ima aiškinti šiuolaikinė medicina. Dažnas mūsų pamąsto, kodėl vieni žmonės sensta lėčiau už kitus, ar mes pajėgūs kovoti su laiku ir, ar galime bent kiek sulėtinti senėjimo procesus? Vienas iš mokslinių atradimų – mūsų ląstelių senėjimo procesai tiesiogiai siejasi su telomeromis ir telomerazėmis.

Kas yra telomeros ir telomerazės? 

  • Telomeros – tai chromosomos dalys, esančios abiejuose kiekvienos chromosomos galuose. Kadangi chromosoma yra smarkiai susisukusi viena žmogaus DNR grandinė, tai telomeros yra DNR grandinės galai ir dažnai vadinami mūsų chromosomų apsauga, nes ląstelei dalijantis būtent jie yra atsakingi už genetinės informacijos saugojimą.
  • Telomerazės – specifiniai fermentai, kurie atkuria telomerų ilgį, pridedant naujų bazių poras.

Kitais žodžiais tariant, telomerazė gali „atjauninti“ ląsteles, pratęsdama telomerų ilgį, kas padeda išlaikyti jaunystę.

Kodėl telomeros trumpėja?

Telomerų trumpėjimo priežastis – telomerazės aktyvumo trūkumas, kai dauguma somatinių ląstelių (visų, išskyrus lytinių) dalijasi. Tai ne patologinis procesas, bet genetiškai užkoduotas mechanizmas, kurį patvirtino mokslininkų Olovnikovo ir Watsono tyrimai dar 9-ąjame dešimtmetyje. Kiekvieną kartą, kai ląstelė dalijasi,  telomeros sutrumpėja 50-100 bazių porų (pradinis žmogaus ląstelių telomerų ilgis yra nuo 5000 iki 15000 bazių porų) ir galiausiai, po daugybės dalijimųsi ląstelė žūsta.

Tačiau yra ląstelių, kurios nuolat dalijasi ir kurių telomerazės aktyvumas yra nuolatinis ir pakankamas: gemalo, kamieninės ir vėžinės ląstelės.

Mokslininkai jau seniai pastebėjo, kad telomerų trumpėjimui įtakos turi ne tik amžius, bet ir išoriniai veiksniai, tokie kaip ultravioletiniai spinduliai, stresas, alkoholis, rūkymas.

Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinio šeimos gydytoja Janina Kašėtienė teigia, kad nuolatinis telomerų ilgio trumpėjimas veikia kaip „biologinis laikrodis“ ir koreliuoja su senėjimu. Esant trumpesnėms telomeroms, padidėja tikimybė susirgti, trumpėja gyvenimo trukmė. Nors daug įtakos turi genetika (30-80%), visgi telomerų ilgio trumpėjimo greitį lemia ir nuo žmogaus gyvenimo būdo priklausomi veiksniai (20-70%), tokie kaip:

  • Mityba
  • Fizinis aktyvumas
  • Stresas

„Fiziškai aktyvūs, propaguojantys sveiką mitybą ir streso vengiantys asmenys turi didelį potencialą sumažinti telomerų trumpėjimo greitį, nes jiems su amžiumi susijusios ligos atsiranda vėliau ir jų gyvenimo amžius, palyginus su kitų, yra ilgesnis“, – primena šeimos gydytoja J. Kašėtienė.

Telomeroms galime daryti įtaką savo gyvenimo būdu

Ilgaamžiškumo paslaptis nėra pavaldi tik alchemikams. Ilgą ir sveiką gyvenimą kuriame patys, rinkdamiesi savo gyvenimo būdą. Todėl sutelkiant dėmesį į sveikų įpročių ugdymą ir jų laikymąsi, ne tik galėsime džiaugtis geresne savijauta, bet ir pristabdysime organizmo senėjimo procesus.

___________________________

Kviečiame tapti šeimos gydytojos Janinos Kašėtienės pacientais! Tai padaryti galite:

Plačiau skaitykite:

  • Banevičiaus daktaro disertacijoje: „Leukocitų telomerų ilgio ir šalia esančių genų polimorfizmų sąsajos su amžinės geltonosios dėmės degeneracijos pasireiškimu“ Mantas Banevicius -daktaro disertacija.pdf
  • López Cornejo, M. Y. ., & Armenta, A. K. L. (2023). „Importance of Telomeres in Their Potential Scope for Determining Aging.“ International Journal of Medical Science and Clinical Research Studies, 3(05), 1022–1025. https://doi.org/10.47191/ijmscrs/v3-i5-51
Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!