I-V: 7:00 - 20:00
INSTAGRAMUI

2023-11-14

Kodėl labai svarbi ankstyva ir savalaikė cukrinio diabeto diagnostika?

Lapkričio 14 d. minime Pasaulinę diabeto dieną, kurios tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į šios lėtinės ligos plitimą pasaulyje, didinti žmonių supratimą apie šią ligą, įskaitant mokymą bei informacijos sklaidą įvairiomis priemonėmis.

Tarptautinės diabeto federacijos (TDF) duomenimis apie 540 mln. žmonių pasaulyje serga cukriniu diabetu, ir beveik pusė iš jų net nežino, kad serga šia liga. TDF prognozuoja, kad iki 2045 metų net kas 8-as pasaulio gyventojas sirgs šia lėtine liga.

Higienos instituto 2022m. duomenimis Lietuvoje 1 tipo cukriniu diabetu serga beveik 9000 gyventojų, o 2 tipo diabetu net 150 000 gyventojų.

Daugiau nei 90 % diabetu sergančių žmonių serga 2 tipo cukriniu diabetu, kurį lemia socialiniai ir ekonominiai, demografiniai, aplinkos ir genetiniai veiksniai.

Pagrindiniai 2 tipo diabeto rizikos veiksniai yra:

  • sumažėjęs fizinis aktyvumas
  • didėjantis antsvorio ir nutukimo paplitimas
  • senstanti visuomenė ir miesto gyventojų dalies didėjimas

Sergantiesiems antrojo tipo diabetu dažniausiai pasireškia tokie simptomai kaip:

  • troškulys
  • dažnas šlapinimasis
  • silpnumas
  • burnos sausumas/džiūvimas

Tačiau ne visi sergantieji šia lėtine liga jaučia prasidėjusios ligos požymius, ir dažnai cukrinis diabetas diagnozuojamas, kuomet jau kartu nustatomos ir šios ligos komplikacijos.

Todėl labai svarbi ankstyva ir savalaikė šios ligos diagnostika, siekiant koreguoti pacientų gyvenimo būdą, paskirti laiku tinkamą gydymą bei užkirsti kelią ligos komplikacijų vystymuisi ir progresavimui.

Visiems, kurie turi cukrinio diabeto rizikos veiksnių ar pajuto bent vieną šios ligos simptomą, reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją ir atlikti gliukozės kiekio kraujyje tyrimą.

Registracija gyd. endokrinologo konsultacijai:

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!