I-V: 7:00 - 20:00
Hepatitas

2023-07-28

Liepos 28 d. – Pasaulinė hepatito diena

Šiandien minima Pasaulinė hepatito diena. Hepatitas – tai ūmus arba lėtinis kepenų uždegimas, kurio viena iš priežasčių yra hepatito virusai. Lietuvoje labiausiai paplitę hepatitų A, B ir C virusai.

Keliai, kuriais plinta hepatito virusai, skirtingi, bet jie visi ne tik negrįžtamai pažeidžia  gyvybiškai svarbų žmogaus organą – kepenis, bet ir nervų sistemą.

Hepatitu A užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną su užterštu maistu ar vandeniu. Į maistą ar vandenį virusas patenka su užsikrėtusio asmens išmatomis, jei tvarkančio maistą asmens higienos įgūdžiai pasinaudojus tualetu yra blogi.

Hepatitu B užsikrečiama:

  • Per visų rūšių (vaginalinius, oralinius, analinius) lytinius santykius.
  • Per kraują – perpilant kraują ar jo produktus, per užkrėstas adatas: leidžiantis narkotikus į veną, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis užsikrėtusio asmens dantų šepetėliu, skutimosi mašinėle, manikiūro reikmenimis.
  • Iš motinos vaisiui – užsikrėtusi mama gali perduoti virusą nėštumo ir gimdymo metu.

Hepatitu C užsikrečiama per kraują ar jo produktus, rečiau – per lytinius santykius. Taip pat gimdymo metu serganti mama gali užkrėsti naujagimį. 

Norint pasitikrinti dėl užsikrėtimo hepatitu, reikia atlikti kraujo tyrimą. Visose Kauno miesto poliklinikos padalinių laboratorijose atliekami labiausiai Lietuvoje paplitusių hepatitų – A, B ir C – antikūnų nustatymo tyrimai.

Vienos procedūros metu paimto kraujo mėginio pakanka įvertinti galimą užsikrėtimą visais trimis virusais – hepatito A, B ir C.

Kauno miesto poliklinikoje taip pat vykdoma ir prevencinė hepatito C programa, kurioje dalyvaujantys asmenys gali nemokamai pasitikrinti dėl buvusio ar dabar esančio užsikrėtimo šiuo virusu.

Ši paslauga teikiama:

  • gimusiems nuo 1945 m. iki 1994 m.;
  • tiems, kurie dėl savo ar artimųjų ligos patenka į rizikos grupę.

Norintys dalyvauti hepatito C programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!