I-V: 7:00 - 20:00
Klausk gydytojo

2022-07-15

Bakterinė vaginozė: ką derėtų žinoti?

Bakterinė vaginozė yra viena dažniausių moteriškų ligų, sukelianti nemalonius pojūčius dėl makštyje esančių  bakterijų (mikrofloros) sudėties ir pusiausvyros sutrikimo. Makštyje yra įvairių bakterijų ir mikroorganizmų. Paprastai „gerųjų“ bakterijų (laktobacilų) yra daugiau nei „blogųjų“ bakterijų (anaerobų). Tačiau jei „blogųjų“ bakterijų yra per daug, jos sutrikdo natūralią mikroorganizmų pusiausvyrą makštyje ir sukelia bakterinę vaginozę. Kaip ją atpažinti, kokie rizikos veiksniai įtakoja šios ligos išsivystymą ir kaip užkirsti kelią, pasakoja Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinio gyd. akušerė ginekologė Ineta Burkauskienė.

Kokie simptomai būdingi bakterinei vaginozei?

Bakterinei vaginozei būdingas ne tik nemalonus, taip vadinamas „žuvies“ kvapas, tačiau dažnai lydi:

 • pagausėjęs homogeniškų, retais atvejais- kruopėto pobūdžio, makšties išskyrų kiekis,
 • niežulys,
 • deginimo jausmas šlapinantis.

Dalis moterų, sergančių bakterine vaginoze, neturi jokių požymių ar simptomų.

Kokie rizikos veiksniai įtakoja bakterinės vaginozės išsivystymą?

Makšties vaginozės išsivystymą įtakoja įvairūs rizikos faktoriai:

 • Dažnas makšties ertmės plovimas, netinkamų prausiklių vartojimas. Dažnas makšties plovimas vandeniu arba prausikliu pažeidžia natūralią makšties mikrofloros pusiausvyrą. Tai gali sukelti pernelyg didelį anaerobinių bakterijų dauginimąsi ir sukelti bakterinę vaginozę.
 • Naujas lytinis partneris, lytinių partnerių kaita.
 • Natūralus laktobacilų bakterijų trūkumas. Jei natūrali makšties aplinka negamina pakankamai gerųjų laktobacilų bakterijų, didesnė tikimybė susirgti bakterine vaginoze.
 • Bakterinės vaginozės sukeliami simptomai kartais panašūs su simptomais, būdingais makšties pienligei. Nors šios ligos ir jų simptomai gana panašūs, visgi, sukėlėjai yra skirtingi. Bakterinę vaginozę sukelia pakitusi makšties mikroflora, o pienligę- grybelis, kuris dažniausiai atsiranda ant makšties gleivinės arba išorinių lytinių organų.

Nors palyginti su kitomis ligomis ir infekcijomis bakterinė vaginozė nėra pavojinga ir plintanti liga, tačiau ją rekomenduojama gydyti, kitaip makšties išskyrų nemalonaus kvapo sukeliamas diskomfortas vargins ilgą laiką.

Kokias komplikacijas gali sukelti bakterinė vaginozė?

Bakterinė vaginozė paprastai nesukelia komplikacijų. Tačiau kartais bakterinė vaginozė gali:

 • sukelti priešlaikinį gimdymą. Nėščioms moterims bakterinė vaginozė yra susijusi su priešlaikiniu gimdymu ir mažo gimimo svorio naujagimiais.
 • įtakoti lytiniu keliu plintančių infekcijų pasireiškimą. Sergant bakterine vaginoze, moterys tampa jautresnės lytiniu keliu plintančioms infekcijoms, tokioms kaip ŽIV, herpes simplex virusas, chlamidijos ar gonorėja. Jei sergate ŽIV, bakterinė vaginozė padidina tikimybę virusą perduoti savo partneriui.
 • padidinti infekcijos riziką po ginekologinės operacijos. Bakterinė vaginozė gali padidinti pooperacinės infekcijos riziką po tokių procedūrų kaip histerektomija (gimdos pašalinimo operacija) arba gimdos kiuretažas (abrazija).
 • sukelti dubens uždegiminę ligą (DUL).– gimdos ir kiaušintakių infekciją, kuri gali padidinti nevaisingumo riziką.

Kokių imtis priemonių, kad išvengti bakterinės vaginozės?

Siekiant išvengti bakterinės vaginozės rekomenduojama:

 • mažinti makšties gleivinės dirginimą- naudoti švelnius, nedezodoruojančius muilus ir bekvapius tamponus ar įklotus.
 • neplauti makšties gleivinės. Kadangi makštis valosi savaime, makšties plovimas nėra būtinas.
 • vengti lytiniu keliu plintančių infekcijų. Lytinių santykių metu naudoti barjerines apsaugos priemones (prezervatyvą), riboti lytinių partnerių skaičių arba susilaikyti nuo lytinių santykių, kad sumažinti lytiniu keliu plintančių infekcijų riziką.

Jei vargina pagausėjusios, nemalonaus kvapo makšties išskyros, niežulys, perštėjimas, deginimo jausmas šlapinantis ar savarankiškai gydėtės priešgrybelinėmis nereceptinėmis žvakutėmis, tačiau gydymas buvęs neefektyvus – rekomenduojama kreiptis į gyd. akušerį ginekologą, kuris atlikęs reikiamus tyrimus diagnozuos nusiskundimų priežastį ir skirs tinkamą gydymą.

____________________

Ineta Burkauskienė

Gyd. akušerė ginekologė

Registracija tel. (8 37) 403 900

internetu: http://172.22.0.116/KMPWEB/registracija/

Pramonės pr. 31, Kaunas (Dainavos padalinys)

 

Kauno miesto poliklinikos informacija

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!