I-V: 7:00 - 20:00
Klausk gydytojo

2022-05-13

Kačių įdrėskimo liga – ką reikėtų žinoti?

Rubrika „Klausk gydytojo“

Dauguma žmonių jaučia didelę meilę naminiams gyvūnams, tarp kurių yra ir katės. Tačiau, tikriausiai ne visi žino, kad vis dėl to, žaidimai su katėmis gali pasibaigti ir ne taip maloniai – gerai, kai viskas baigiasi tik keliais nekaltais įdrėskimais, bet gali atsirasti ir nerimą kelianti kačių įdrėskimo liga. Ką apie kačių įdrėskimo ligą (Bartoneliozę) reikėtų žinoti, kokie jos simptomai, kaip ši liga diagnozuojama ir gydoma, – pasakoja Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinio šeimos gydytoja Kristina Girdžė.

Kačių įdrėskimo liga – kas tai per liga, kas ją sukelia?

Kačių įdrėskimo liga (KĮL)- pati dažniausia bartoneliozė, tipiškai pasireiškianti poūmiu regioniniu limfadenitu (limfmazgių padidėjimu). Ligą sukelia Bartonella henselae- Gram neigiama lazdelė. KĮL yra gana dažna liga visame pasaulyje. Dažniau serga vaikai ir asmenys jaunesni nei 21 metai, berniukai serga dažniau nei mergaitės.

Kokie šios ligos simptomai? Ar ši liga pasireiškia iš karto, ar tik po kurio laiko?

KĮL yra zoonozė (infekcinė liga). Bakterijų rezervuaras ir jų nešiotojos yra naminės katės, dažniau kačiukai iki 6 mėn. amžiaus, didesnė rizika užsikrėsti KĮL nuo katės, kuri turi blusų. Bakterija žmogui patenka nuo katės per odą įdrėskimo metu iš katės nagų ar burnos ertmės. Inkubacinis periodas trunka  7-12 dienų. Tipiniu atveju įdrėskimo vietoje susidaro neskausminga 3-10 mm skersmens rausva papulė, kuri paprastai užgyja per 2-3 sav. Per 1-3 savaites pamažu pradeda didėti regioniniai limfmazgiai, jie būna skausmingi. Regioninė limfadenopatija išsivysto daugiau nei 80 proc. atvejų ir išnyksta per 2-3 mėn., retais atvejais per 6-12 mėnesių. Dažniausiai pažeidžiami kaklo, kirkšnių, pažastų limfmazgiai. Kartais pacientai skundžiasi karščiavimu, bendru silpnumu, galvos skausmu.

Kaip KĮL diagnozuojama?

KĮL diagnozuojama nustačius mažiausiai 3 kriterijus iš keturių:

1) kontaktas su gyvūnu (kate), įdrėskimas;

2) teigiamas antikūnių prieš Bartonella henselae serologinis tyrimas;

3) limfmazgio, odos, kepenų, kaulų biopsijos medžiagoje randamas granulomatozinis uždegimas;

4) laboratoriniai ir radiologiniai tyrimai paneigiantys kitas infekcijas, kurioms būdinga limfadenopatija (Infekcinė mononukleozė).

Ar liga yra savaime praeinanti, ar reikalingi medikamentai?

Labai dažnai liga praeina savaime per kelias savaites ar mėnesius. Antibakterinis gydymas nėra skiriamas vaikams sergantiems lengva KĮL forma. Daugumai pakanka tiesiog simptominio gydymo ir stebėjimo. Sunkesniais ligos atvejais skiriamas antibakterinis gydymas. Po ligos susidaro ilgalaikis imunitetas ir antrąkart susergama labai retai.

Rekomenduojama vengti kontakto su katėmis, ypač jaunais kačiukais, užtikrinti, kad naminės katės neturėtų blusų.

 

Kauno miesto poliklinikos informacija

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!