I-V: 7:00 - 20:00
justinas dzidzevicius 82086103

2019-09-09

Negali suprasti, kas vyksta su vyrais: klastinga liga pražudo net ir pačius stipriausius

„<…> Pasaulyje pirmaujanti duomenų, įžvalgų ir konsultacijų bendrovė KANTAR, remdamasi NeedScope metodologija, pakartojo lietuvių požiūrio į rūpinimąsi sveikata ir elgsenų tyrimą. Tyrimas parodė, jog per pastaruosius metus išaugo vyrų lankymosi sveikatos priežiūros įstaigose dažnumas. “
Kas lėmė, kad vyrai pradėjo labiau rūpintis sveikata ir rečiau numoja ranka į įvairius negalavimus?
„<…> Kauno miesto poliklinikos Kalniečių padalinio vadovas, gydytojas urologas Justinas Dzidzevičius teigia, kad išaugusį vyrų aktyvumą lemia požiūrio ir kartų kaita. Anot jo, prieš penkerius metus dar buvo gajus stereotipas, jog sirgti ir kreiptis pagalbos – nevyriška, tačiau šiandien šis požiūris pastebimas žymiai rečiau.
Gydytojai perspėja, kad vyrams ypač svarbu stebėti savo prostatą, nes dažnai pasitaikanti liga – prostatos vėžys – gali pražudyti ir pačius stipriausius. Nacionalinis vėžio institutas skelbė, kad prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Šią diagnozę kasmet išgirsta keli tūkstančiai Lietuvos vyrų. Kad tai – rimta liga, sutiko ir gydytojas J. Dzidzevičius. „Vyrai tampa ne tokie suvaržyti. Apsilankymas poliklinikoje jiems nebe diskomfortas, o pareiga sau ir savo šeimai. Žinoma, vyrus skatina stebėti savo sveikatą ir šiuo metu vykdomos prevencinės programos – priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Pacientai informuojami, kad jiems yra galimybė dalyvauti toje programoje, ir jie mielai tuo pasinaudoja“, – pastebi gydytojas.
J. Dzidzevičiaus teigimu, prieš keletą metų gydytojai jusdavo daugybės vyrų nusistatymą, jog sirgti ir ieškoti ligos – nevyriška. Gydytojas įsitikinęs, kad šis stereotipas atėjo iš anksčiau. „Keičiasi kartos, keičiasi požiūriai. Mano tėvai vienaip suprato, seneliai – dar kitaip. Seneliai daug atviriau apie viską kalbėjo, tačiau tie skirtumai susiję su politinėmis situacijomis Lietuvoje. Sakykime, mūsų tėvų karta, kuriems dabar 50–60 metų, jiems tai buvo tabu. Vyrų susirūpinimo savo sveikata augimas stebimas sulig tuo, kad pasikeitė karta, pasikeitė viešinimo programos, dažniau pasidomima informacija internete. Neretai vyrai, atėję pas gydytoją, sau jau įtaria vienokią ar kitokią patologiją“, – pastebi J. Dzidzevičius. Skirtingus kartų požiūrius į rūpinimąsi sveikata gydytojas pastebi ir savo kabinete: štai, vyresnius vyrus į sveikatos priežiūros įstaigas dažnai atveja artimieji, o jaunesni vyrai ateina patys. Dažniausiai į gydytojus vyrai kreipiasi susidūrę su prostatos, širdies ir kraujagyslių bei storosios žarnos problemomis. Jaunesni pacientai dažniau skundžiasi simptomais – tai nebūtinai gali būti liga. Jie labiau linkę kreiptis vos ką nors suskaudus ir įtarus ligą. <…>”

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/multimedija/sveikatos-mitai/negali-suprasti-kas-vyksta-su-vyrais-klastinga-liga-prazudo-net-ir-pacius-stipriausius.d?id=82085331

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!